Click Here!

Fully Featured Website Hosting!!!

 

 

 

OFFICIAL RESULTS OF THE

 

CANADIAN NATIONAL
DARTS CHAMPIONSHIPS

 

MAYFIELD TRADE CENTER

EDMONTON, ALBERTA, CANADA

JUNE 12 to 15, 2001

 

 

 

 

 

 

 

Prepared by:  Mary Dezan

General Secretary

National Darts Federation of Canada

 

June 15, 2001


MIXED DOUBLES

 

MENíS DOUBLES

1st

-

JOHN OOMS                           BC
PATRICIA FARRELL

 

1st

-

GERRY CONVERY                  MB

RORY ORVIS

2nd

-

JOHN PART                             ON

KIM WHALEY

 

2nd

-

RIKK ARNOTT                         AB

BILL McDOWALL

Joint 3rd

-

JOHN MORRISON                    ON

KELLY BOBOR

               

Joint 3rd

-

EDWARD MacNEIL                  NS

TIM KANE

 

-

ANDRE GIRARD                      QC

JOHANNE BLACKBURN

 

 

-

CARL MERCER                        AB

FRED SEAWARD

Joint 5th

-

MYLES CHARLES                   SK

CAROL SHEPHERD

 

Joint 5th

-

DOUG SCANLON                    ON

JOHN PART

 

-

EUGENE EARNSHAW              AB

JEAN BARCLAY

 

 

-

DAN OLSON                            ON

JUNIOR MOOTREY

 

-

DON MacDOUGALL                NS

DONNA STARRETT

 

 

-

MICHAEL GAUTHIER               QC

SEBASTIEN GAGNON

 

-

FRED SEAWARD                     AB

GAYL KING

 

 

-

HARVEY PIKE                         NF

ROY WISEMAN

Joint 9th

-

DEAN MARTIN                         BC

MANDY FLECK

 

Joint 9th

-

CRAIG BERRY                         NO

AARON STARK

 

-

RANDY HUBER                       NB

KATHY COLLINS

 

 

-

WAYNE PIKE                           NF

EUGENE HANN

 

-

EUGENE HANN                        NF

LORRAINE WHITE

 

 

-

JOHN OOMS                            BC

DEAN MARTIN

 

-

STEPHEN KNOWLTON            NB

JOANNE LUKE

 

 

-

STUART SPEIGHT                   MB

CORY TKACH

 

-

RON BARNABY                      NS

DARLENE MARRIOTT

 

 

-

DARBY HIGDON                      AB

STEVE DALTON

 

-

STEVE DALTON                      AB

EILEEN HADDON

 

 

-

STEPHEN LAKE                       NS

STUART LENTHALL-ASCOTT

 

-

DOUG SCANLON                    ON

SHEILA ARNEY

 

 

-

KEN WOODS                           AB

EUGENE EARNSHAW

 

-

MEL BALICKI                           ON

PATTI ALBERT

               

 

-

KEITH LOGGIE                         MB

TONY RICKETTS

Joint 17th

-

KEVIN WALSH                        NF

AMY EARLE

 

WOMENíS DOUBLES

 

-

GERRY CONVERY                  MB

AUDREY CAMPBELL

 

1st

-

GAYL KING                             AB

STACY WALKER

 

-

DARBY HIGDON                      AB

JUDI BROWN

 

2nd

-

ELAINE MORGAN                    NF

LORRAINE WHITE

 

-

CHRIS WALLACE                    NB

MISTY PAUL

 

Joint 3rd

-

NANCY JOHNSON                  BC

DONNA KNOX

 

-

HARVEY PIKE                         NF

GERALDINE BRAKE

 

 

-

AMY EARLE                            NF

GERALDINE BRAKE

 

-

PAUL FERGUSON                   BC

MAVIS DUMONT

 

Joint 5th

-

KIM WHALEY                          ON

SHEILA ARNEY

 

-

ROD TOBIN                              NF

CLARA BAILEY

 

 

-

DONNA STARRETT NS

DARLENE MARRIOTT

 

-

WAYNE PIKE                           NF

BRIDE HOPE

 

 

-

ANGIE WARK                          MB

AUDREY CAMPBELL

 

-

CARL MERCER                        AB

STACY WALKER

 

 

-

CONNIE VAN DE WEIL             ON

KIM DARRAH

 

-

ROBBIE MILLS                         NS

JO STOYLES

 

Joint 9th

-

CHANTALE PEDNEAULT         QC

CATHY MATTHEWS

 

-

TIM KANE                                NS

CINDY VEITH

 

 

-

LINDA LEDINGHAM AB

JEAN BARCLAY

 

-

ANDRE LEBEL                         QC

MARJOLAINE SIMARD

 

 

-

MARJOLAINE SIMARD            QC

DELORES CLOUTIER

 

-

JASON BAGNELL                   BC

LEANNE WILCOX

 

 

-

KATHY JULIEN                        NS

LINDA JOUDREY

 

-

GILBERT GUINDON  BC

NANCY JOHNSON

 

 

-

JOANNE LUKE                         NB

MAXINE LANK

 

-

BENOIT BRASSARD                QC

LISE FILIATRAULT

 

 

-

MARTINE DE VILLERS             QC

CATHERINE SERGERIE

 

-

KEN WOODS                           AB

LINDA LEDINGHAM

 

 

-

PATRICIA FARRELL                BC

MANDY FLECK

 

 

 

 

 

-

JOHANNE BLACKBURN          QC

LISE FILIATRAULT

 

MENíS SINGLES

 

WOMENíS SINGLES

1st

-

JOHN PART                            ON

 

1st

-

AMY EARLE                           NF

2nd

-

SEBASTIEN GAGNON            QC

 

2nd

-

SHEILA ARNEY                       ON

Joint 3rd

-

EDWARD MacNEIL                 NS

 

3rd

-

CINDY VEITH                           NS

 

-

TONY RICKETTS                    MB

 

4th

-

PATRICIA FARRELL                BC

5th

-

PAT ROBINSON                      R/P

 

Joint 5th

-

LYNN ROBERTSON ON

6th

-

BILL MANUEL                          NO

 

 

-

BONNIE DENNIS                       SK

               

-

RORY ORVIS                          MB

 

 

-

CLARA BAILEY                       NF

8th

-

ANDRE GIRARD                      QC

 

 

-

GAYL KING                             AB

Joint 9th

-

KEVIN WALSH                        NF

 

Joint 9th

-

LINDA JOUDREY                     NS

 

-

GARY WHITLOCK                   NB

 

 

-

NANCY JOHNSON                  BC

 

-

GERRY CONVERY                  MB

 

 

-

JEAN BARCLAY                     AB

 

-

DAVE HENDY                          MB

 

 

-

DARLENE MARRIOTT              NS

 

-

JOHN OOMS                            BC

 

 

-

LISE BELLIVEAU                     NB

 

-

DOUG SCANLON                    ON

 

 

-

LINDA LEDINGHAM AB

 

-

AUBREY BURT                        NF

 

 

-

BRIDE HOPE                            NF

 

-

RIKK ARNOTT                         AB

 

 

-

CATHERINE SERGERIE            QC

Joint 17th

-

DON MacDOUGALL                NS

 

Joint 17th

-

MAVIS DUMONT                      BC

 

-

DAN OLSON                            ON

 

 

-

MANDY FLECK                        BC

 

-

CHRIS WALLACE                    NB

 

 

-

GERALDINE BRAKE                NF

 

-

JUNIOR MOOTREY  ON

 

 

-

NELDA LAING                         BC

 

-

TRAVIS SOCK                         NB

 

 

-

KIM DARRAH                           ON

 

-

STEVE DALTON                      AB

 

 

-

DONNA STARRETT NS

 

-

DANNY McKENZIE                  SK

 

 

-

KIM WHALEY                          ON

 

-

NORM TREMBLAY                  NO

 

 

-

MARJOLAINE SIMARD            QC

 

-

EUGENE EARNSHAW              AB

 

 

-

JENNIFER COLLIN                    NO

 

-

FRED SEAWARD                     AB

 

 

-

JO STOYLES                           NS

 

-

JOHN MORRISON                    ON

 

 

-

CONNIE VAN DE WEIL             ON

 

-

KEITH LOGGIE                         MB

 

 

-

LISE FILIATRAULT                   QC

 

-

WAYNE PIKE                           NF

 

 

-

PATTI ALBERT                        ON

 

-

FRANKO CALVELLI                NO

 

 

-

DONNA JARDINE                     NB

 

-

RODNEY SPENCER NB

 

 

-

KRISTI BAKER                         SK

 

-

GERALD PICARD                     NS

 

 

-

LORRAINE WHITE                    NF

 

MENíS NODOR KNOCKOUT CUP

 

WOMENíS NODOR KNOCKOUT CUP

 

 

 

 

1st

-

QUEBEC

 

1st

-

ONTARIO

 

2nd

-

ALBERTA

 

2nd

-

QUEBEC

 

Joint 3rd

-

ONTARIO

 

Joint 3rd

-

NEW BRUNSWICK

 

 

-

MANITOBA

 

 

-

BRITISH COLUMBIA

 

 

CANADA CUP TOTAL TEAM POINTS

 

CANADA'S WORLD CUP TEAM
FOR 2001

1st

-

ONTARIO                                      286

 

                CARL MERCER                      ALBERTA              

 

2nd

-

ALBERTA                                      270

 

                DAN OLSON                           ONTARIO

 

3rd

-

NEWFOUNDLAND/LABRADOR     254

 

                RIKK ARNOTT                        ALBERTA

 

4th

-

NOVA SCOTIA                              248

 

                DON MacDOUGALL               NOVA SCOTIA

 

Joint 5th

-

QUEBEC                                         229

 

 

 

Joint 5th

-

BRITISH COLUMBIA                       229

 

                GAYL KING                             ALBERTA

 

7th

-

MANITOBA                                    218

 

                AMY EARLE                           NEWFOUNDLAND/LAB.

 

8th

-

NEW BRUNSWICK                         205

 

 

 

9th

-

SASKATCHEWAN                         184

 

 

 

10th

-

NORTHERN ONTARIO                    178

 

Alternates:            GERRY CONVERY                  MB

 

11th

-

NORTHWEST TERRITORIES             88

 

                                PATRICIA FARRELL              BC

 

12th

-

YUKON TERRITORIES                      69

 

 

 

13th

-

PRINCE EDWARD ISLAND               68

 

 

 

 

-

 

 

 

 

Click Here!

Fully Featured Website Hosting!!!